Druhy stromu lapacho

Botanici dokázali rozlišit a popsat celkem více než sto různých druhů stromu lapacho, jenž je již více než tisícovku let důležitou součástí tradičního lékařství indiánských kmenů obývajících území, kde kdysi sídlili slavní Inkové. Na vysoké kmeny lapacha ale nenarazíme jen v Brazílii, Bolívie, Argentině či Peru, ale setkat se s nimi můžeme třeba i v některých afrických zemích. Nicméně pouze dvěma druhům z této stovky můžeme připsat legendární léčebné účinky, kvůli nimž se z vnitřní strany kůry vyrábí silný nálev. Právě proto také Indiáni od dávných dob připravovali nápoj pouze ze stromů známých jako lapacho colorado a lapacho morado.

V rozsáhlých pralesech And lze narazit na zástupce těchto dvou druhů, jež nezaujmout jen výškou, ale také svým věkem. Ty nejstarší kousky se totiž dožívají až neuvěřitelných sedm set let.

I když i v této oblasti narazíte na různé druhy lapacha, Indiáni získávali načervenalou kůru vždy jen z těch dvou účinných druhů. Dle prozatím dokončených výzkumů je neobvyklý účinek těchto druhů lapacha způsoben i tím, že na ostatních nerostou masožravé květy, zatímco lapacho colorado a lapacho morado je obsahují. Biologicky příbuzné druhy, které pochází z Afriky totiž nejsou masožravé a nemají schopnost posilovat lidské tělo.

Lapacho colorado v překladu znamená "rudé lapacho", zatímco název lapacho morado lze přeložit jako "fialové lapacho". Ale tyto druhy nebyly pouze prostředkem pro získávání síly nebo odhánění nemocí. Podle archeologických nálezů totiž oba dva druhy byly využívány i k hospodářským účelům - např. jako zdroj dřeva na výrobu luků. Jihoameričtí Indiáni však nebyli jediní, kdo lapacho a jeho účinky znali. Stopy totiž ukazují i na vikinské kultury a Rusko. Odtud také pocházela první zubní pasta s obsahem lapacha, která už v době svého vzniku, tedy na konci 19. století, způsobila rozruch svojí schopností potlačovat zubní kaz.

Lapacho colorado je k nalezení spíše v tropických lesích, kde je teplejší klima, zatímco lapacho morado dokáže růst i v o něco chladnějších podmínkách. Typicky jde o oblasti And a části Paraguaye s vyšší nadmořskou výškou.

Jestliže se chcete zeptat, jaký druh je lépe použitelný pro preventivní a léčebné účinka, pak není možné na tuto otázku úplně zaručeně odpovědět. Účinky spojované s lapachem se týkají obou druhů. Přesto je možné říci, že na základě některých posledních studií se častěji jmenuje lapacho morado jako druh, který je o malinko silnější, než lapacho colorado. Nicméně nejde o nějak extrémní rozdíly, takže se tím v podstatě při volbě nemusíte vůbec nechat rozptylovat.

Seriózní výzkumy lapacha překvapivě začaly až v 90. letech minulého století na předměstí brazilského velkoměsta Sao Paula, což patří také mezi určité zajímavosti.